Praliné és Paprika

Töltött gomba zöldfűszerekkel

Imádjuk a gombát, és sokszor készítem töltve is, mindenféle változatban. Ez a változat pillanatok alatt készen van, 15 perc alatt átsül, és máris meleg vacsorát varázsoltunk az asztalra! És kell hozzá két szelet szikkadt kenyér, amit így nem kell kidobni, hanem nagyszerűen felhasználható.

IMG_8467

 

Hozzávalók 2 személyre

4 szép nagy fej tölteni való gomba

2 kisebb szelet szikkadt kenyér, még jobb, ha rozsos, vagy magvas

pár dkg olvasztott vaj

zöldfűszerek: vagy a kertből a túlélők (pl zsálya), vagy friss menta, kakukkfű, de akár szárított verzió is lehet, például provánszi fűszerkeverék

frissen facsart citromlé ízlés szerint

frissen őrölt bors, icipici só, olívaolaj

Elkészítés

Egy kicsi tepsibe alufóliát fektetek két rétegben. A gombákat kefével megtisztítom, tönkjüket kivágom. A kalapokat fejjel lefelé a tepsibe fektetem és meglocsolom pár csepp olívaolajjal, kicsit sózom, borsozom.

A tönköket is megtisztítom, az aljából pár mm-t levágok és feldarabolom őket.

Előveszem a késes robotgépemet, belerakom a tönkdarabokat, beletépkedem a kenyérszeletek belét (a héját nem), beleöntöm az olvasztott vajat, beleteszem a zöldfűszerek leveleit és összeaprítom. Kenhető masszát kell kapjak, amiket a gombákba töltök. Légkeveréssel kb 180 fokon 15 perc alatt átsütöm. Meglocsolom a citromlével és tálalom.

Egy üveg rozé borral fantasztikus vacsora, vagy nagyobb étkűeknek szuper előétel.

IMG_8468

Gombás rakott palacsinta olasz módra, kis titokkal

Egyszerű és nagyszerű recept, egy olasz étteremből származik az ötlet, és itthon megpróbáltuk családilag reprodukálni. Sikerült 🙂 Amikor megrendeltük, akkor még nem sejtettük, hogy egy istenien krémes, gombában és gombaízben gazdag, lasagne-nek hívott főételt fogunk kapni, amely viszont egyértelműen sós palacsintából készült, nem lasagne- lapokból.

Az intenzív gombaízhez a saját konyhádban két út vezet: 1. a klasszikus csiperke mellett más friss gombát is kell használni, legjobb a friss porcini (hja kérem, ha azt itthon lehetne kapni…), ennek hiányában mi a nem túl olaszos shiitake gomba mellett döntöttünk, gondoltuk egy próbát megér…

2. Második lehetőségként én megpróbálnám majd a következő alkalommal a szárított vegyes erdei vagy porcini gombát is, és az áztatólevet felhasználnám a besamelhez. Most nem így készült, de az eredmény így is fenomenális.

És hogy mi az extra titok?

Az extra titok  a szarvasgomba- olajban rejlik. Érdemes egy kisebb üveggel beszerezni (külföldön vagy Culinarisban), mert iszonyatosan finommá varázsolja a legegyszerűbb semleges gombás ízű ételt is!

Igazi családi csapatépítő recept következik!

IMG_8457

 

Hozzávalók

2-3 kis doboz gomba, mi egy doboz fehér csiperkét, egy doboz barna csiperkét és egy doboz shiitake gombát használtunk, de nem használtuk fel az összeset, pár darab megmaradt

kb 7 dl besamel, ehhez 7 dkg vaj, 7 dkg liszt és 7 dl tej

reszelt parmezán

só, frissen őrölt bors

A palacsintához Pákosztos macska barátnőm sós palacsintareceptjét használtam:

20 dkg liszt

2 tojás

kb fél liter tej

esetleg kevés só

Elkészítés

A gombát feldarabolta és serpenyőben megsütötte a párom, fontos, hogy sütni kell, nem pedig párolni. Valószínűleg több részletben kell ezt megtenni, mert rengeteg levet ereszt és különben csak párolódni fog, nem sülni.

Közben bekevertem a palacsintatésztát: a lisztet robotgéppel elkezdtem kikavarni 2 dl tejjel, majd belekevertem a tojást, és fokozatosan hígítottam tejjel, így nem lett csomós. Ha áll egy kicsit, az jót tesz neki, de lehet egyből is sütni- ezt a párom tette meg, és én közben elkészítettem a besamelt.

Besamel készítése: a vajat elkezdtem összemelegíteni a liszttel, közben folyamatosan kavartam fakanállal. Nem szabad, hogy elkezdjen pirulni, így mikor a vaj elolvadt és zsemleszínűen összeállt a liszttel, folyamatosan elkezdtem felönteni a tejjel. Közben kézi habverővel kevertem, hogy a csomósodást elkerüljem. Fokozatosan adtam hozzá egyre több és több tejet, majd amikor összeforrt, lekapcsoltam a lángot. Ekkorra már besűrűsödött, de ennél az ételnél nem is kell, hogy nagyon sűrű legyen, mert krémes végeredményre törekszünk.

A besamelbe belekevertem a sült gombát és a reszelt parmezánt.

Ezután már csak össze kellett állítani: egy jénai tálba palacsintát tettünk alulra, majd egy réteg besameles gombát, majd ismét palacsinta, és így tovább, míg el nem fogytak a hozzávalók vagy tele nem lett a tál. A tetejére palacsinta került. Sütőben készre sütöttük, kb 180 fokon 15-20 percig, de tényleg nem kell sokáig, hiszen minden készen van, csak össze kell melegíteni.

Tálaláskor szarvasgomba- olajat csöpögtettünk a tetejére.

IMG_8465

Egy kis quiche belga módra: lazaccal és gombával

A quiche (ejtsd: kis) nem más, mint egy francia sós pite. Klasszikus képviselője a Quiche lorraine, amely nemcsak Franciaországban, hanem Belgiumban is nagyon népszerű. Sok bisztróban és bárban kapható, és általában salátával felturbózva fogyasztják (meg egy sörrel), szeletben vagy mini piteformában készítve. A quiche lorraine alapja egy sós omlós pitetészta, amelyre baconos- sajtos- töltelék kerül. Nálunk most egy könnyedebb, félig “fapados” változat készült, lazaccal és gombával, valamint pizzatészta került a sós-omlós tészta helyett az aljára, mert 1.muszáj volt felhasználni különben megromlik 2. kíváncsiak voltunk, így milyen lesz. Hát, fenomenálisan finom lett.  A quiche-t teljes egészében belga párom készítette el. Big like 🙂

P1180778

 

Hozzávalók

1 csomag pizzatészta ( nem mélyhűtött, hanem amit a hűtőpultban lehet kapni, és csak ki kell csavarni és rápakolni a feltéteket. Nem jut eszembe a neve.)

1 doboz ( 500 g) csiperkegomba

1 csomag füstölt lazac

2 dl tejszín

5 tojás

10 dkg reszelt sajt, bármilyen jó, de karakteres ízűvel (pl Gruyere) finomabb lesz, mint egy szimpla trappistával

olaj, só, bors

Elkészítés

A pizzatésztát a csomagon megadott infók szerint kigöngyöljük, kicsit állni hagyjuk, ha jól emlékszem. Egy nagy IKEÁs piteformát előkészítünk, és a pizzatésztát belesimítjuk. A forma szélén túllógó részt levágjuk, de úgy, hogy a forma tetejéig maradjon pereme.

A gombát kevés olajon megsütjük (ne párolódjon, süljön!), és jó sok borsot tekerünk rá, kicsit meg is sózzuk, de a lazac sós lehet, így vigyázzunk. A lazacot ollóval kisebb darabokra vagdossuk. A tojásokat villával felverjük, hozzákeverjük a tejszínt és a reszelt sajtot.

A pizzatésztán szépen eloszlatjuk a gombát, arra a lazacdarabokat tesszük (vagy fordítva, mint itt a képen), majd nyakonöntjük a tojásos-tejszínes-sajtos keverékkel. Kicsit villával megkevergetjük, de vigyázni kell, hogy az alap tészta ne sérüljön meg.

Légkeveréses sütőben kb 160 fokon kb 30-40 percig sütjük. (Párom soha nem méri a sütési időt, most is csak a vállát vonogatta, de nagyjából ennyit sikerült kiszednem belőle.)

Tálald sok salátával, és tökéletes vacsorát szolgálhatsz föl! Persze még jobb lenne a házi sós alappal, na majd olyan is lesz, ez a pizzatésztás a sietősebb variáció.

P1180782

 

 

P1180779

 

 

ANYUKA VAGY?

SZERETNÉL TUDÁST PÁNIK HELYETT, HA MEGBETEGSZIK A GYERMEKED?

Akkor a Mami Gyógyít Blog Neked szól itt a Caféblogon. KLIKK IDE!!! Gyere és olvass a gyermekbetegségekről, aktuális témánk a LÁZGÖRCS volt mostanában!!!

IMG_6438

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!