Praliné és Paprika

Nyaralás feeling tél közepén- egy tányér kagylóval

A kagyló számomra a nyaralás és a pihenés szimbóluma. Először életemben jópár évvel ezelőtt csak néztem, ahogyan Horvátországban mindenki kagylót evett- rajtam és a barátnőmön kívül. “Mocsáríze van”- mondta a barátnőm (aminek hatására nekem elment a kedvem a kóstolástól.) Nos, NINCS. Ha jó minőségű a kagyló és jól van elkészítve, nemhogy mocsáríze nincs, de kifejezetten finom, és rendkívül kalóriaszegény étel. Ettem már kitűnő kagylót Velencében, Belgiumban, Budapesten. Itthon Magyarországon a kulcskérdés a JÓ MINŐSÉGŰ kagyló beszerzése. Mióta egyszer pórul jártunk a METRO-ban a friss kagylóval (a szuperfrissként eladott “ma érkezett” feketekagyló romlott volt, és napokig szellőztettem a lakást, mire a szagtól valahogyan megszabadultunk), azóta preferálom inkább az éttermeket, de persze nem mindet. Ahol bármikor bármennyi kagylót be mertem vállalni, a Philippe a belga séf étterme volt a 13. kerületben (azóta átalakult, bár azt hiszem megtartotta francia jellegét az étterem), és Gianninál a Pomo D’oro-ban.

És itt jön a meglepetés. Az ALDI-ban ugyanis mostanában megjelent a fagyasztópultban a fagyasztott kagyló. Vettünk egy nagy levegőt, és hazavittünk egy dobozzal.

Mindkettőnk legnagyobb meglepetésére TÖKÉLETES párolt kagylót készített belőle belga párom, márpedig ha egy belga azt mondja egy kagylóra hogy az jó, akkor elhihetitek, tényleg az… Egy dobozzal kettőnknek pont elég volt, és nagy része 2 perc alatt fogyott el…

P1180808-001

 

Hozzávalók

1 doboz fagyasztott kagyló, nem kell kiengedni, és ezt a dobozosat megmosni sem, mert tiszták. ( Egyébként ha friss kagylóból készül, vízben meg kell mosni őket, és amelyik nyitva van, azt kidobni)

fél csomag (3-4 db) zöldhagyma

1-2 db sárgarépa, 1 póréhagyma ha van, nekünk nem volt, így csak zöldhagymával készült

kevés vaj

száraz fehérbor, kb 1 dl

Elkészítés

Összevágjuk a zöldségeket, és a vajon elkezdjük párolni. Mikor már puhulnak, fel lehet önteni fehérborral, de nem kötelező. Amikor vajpuhák, hozzátesszük a kagylókat, és fedő alatt körülbelül 10 percig együtt pároljuk. Ezalatt a kagylók kinyílnak, vizet eresztenek és szépen megfőnek. Ha kész, amelyik zárva maradt, azt ki kell dobni.

Annyira hihetetlen, hogy dobozos kagylóból ennyire nyaralás- feelinget lehet tél közepén varázsolni, hogy nagyon boldogok vagyunk az egyébként eddig lenézett fagyasztott kagylóval. Ismétlés következik, mert más módon is el lehet készíteni a kagylót, például fokhagymásan vagy provanszi módra.

🙂

P1180807

 

——————————————————————————————————-

ANYUKA VAGY? AKKOR IRÁNY A MAMI GYÓGYÍT BLOG, AHOL GYERMEKBETEGSÉGEKRŐL OLVASHATSZ ÉRTHETŐEN.

Klikk a macira:

IMG_6438

Póréhagymás rakott pite

Ismét igazi belga különlegesség jön. A belgák ugyanis sokkal-sokkal több zöldséget fogyasztanak, mint mi, és ebben van mit tanulnunk tőlük!

Hányszor mégy el a karfiol, póréhagyma, kelbimbó mellett a piacon, hogy “uncsi!  ízetlen!”??? Bezzeg ők 🙂 Nekik ezek a kedvenc zöldségeik. Most megmutatom, hogy egy kis darálthúsból, krumpliból és póréhagymából micsoda finomságot lehet varázsolni.

P1180769

 

Hozzávalók:

4 póréhagyma

kb 40 dkg pulyka darálthús

krumplipüré (maradék is jó)

5 dl besamelhez: 5 dkg vaj, 5 dkg liszt és 5 dl tej

só, bors

olívaolaj

kevés parmezán vagy egyéb reszelt sajt a tetejére

Elkészítés

A póréhagymát hosszában kettévágtam, majd a feleket még kettőbe. Így összesen egy póréhagymából 4 hosszú negyedet kaptam. A fehér rész mellett most a zöld részéből is kerül a pitébe jócskán, úgyhogy mielőtt szétvágtam, csak a legkülső esetleg szárazabb részt távolítottam el, valamint a hagyma zöld részének legtetejét. Az így kapott negyedeket 3 cm-es darabokra vagdostam, és mikróban puhára pároltam. Vajpuhának kell lennie a végére.

A darált pulykahúst serpenyőben megsütöttem kevés olajon, borsoztam jócskán, mert majd a besamel fel fogja venni az ízét. Én nem sóztam, de egy kicsit meg lehet sózni ebben a stádiumban.

Kb 5 dl besamelt készítettem, a szokásos módon: 5 dkg vajat és 5 dkg lisztet elkezdtem összemelegíteni egy edényben, de nem kell, hogy megbarnuljon, maradjon világos színű. 5 dl tejjel nagyon fokozatosan elkezdtem felönteni, közben fakanálról kézi habverőre váltottam, és minden adag tejjel simára kevertem a vajas-lisztes masszát. Sima, egynemű mártást kell kapnom így ezzel a folyamatos keveréssel. Összeforraltam. (Ha csomós maradt véletlenül, akkor átszűröm egy nagyobb szitán, vagy gépi habverővel kikeverem a csomókat belőle.)

Egy tűzálló tál aljára a következőképpen rétegeztem a hozzávalókat: alulra a krumplipüré fele került, arra a teljesen készre sült darálthús, majd a póréhagyma, erre pedig a besamel. A besamelre krumplipüré másik fele jött, amit megszórtam parmezánnal.

180-200C-os sütőben légkeveréssel összemelegítem, amíg a sajt rá nem pirul a tetejére. Igazából nem kell nagyon sokáig sütni, hiszen minden készen van a pitében.

Ugye, ilyen egyszerű? És tényleg nagyon finom, selymes ízű a végeredmény!

P1180767

 

P1180768

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!